Bebek Cildini Bu Kadar Özel Yapan Şey Nedir?

26

Bebek cildi bir yetişkinden çok daha incedir ve korun’un yapısı daha gevşek ve dirençsizdir. Kirletici maddelere karşı bariyer etkisi iyi gelişmemiştir ve derinin ortama verdiği tepkiler daha hassastır.

Cildin doğal asit koruma tabakası yeni doğanlarda ilk birkaç haftada oluşur ve ayrıca daha büyük çocuklarda bir yetişkinden daha yavaş yenilenir. Bakteri ve patojenleri uzak tutma gibi önemli bir fonksiyonu vardır.

Çocuklardaki korun, yetişkinlerden daha yüksek bir nem içeriğine sahiptir. Bu demek oluyor ki bebekler ve çocukların ciltleri çok ince bir su-yağ katmanından meydana gelmekte ve kolayca kurumaktadır. Soğuk ve yaralanmaya karşı koruma da daha düşüktür.

Neden Hassas içerikli Bebek Cilt Bakım Ürünlerini Kullanmalısınız?

Doğumdan sonra bir bebeğin cildi hızlı bir şekilde yeni bir ortama alışır. Amniyotik sıvı içerisinde geçen birkaç aydan sonra havaya ve çevresel etkilere adapte olmak zorundadır. Yalnızca su ile yıkamak; bebek cildini kurutabilir ve bebek cildi çok hassas olduğu için bir yetişkinin cildi gibi aynı bakım ürünlerini tolere edemez. Bu nedenle bebeğe özel hassas içerikli ürünler tercih edilmelidir.