Çocuklar doğru el yıkama alışkanlığı kazanıyor!

37

Annelerin 1 numaralı tercihi Dalin, erken yaştaki çocukların mutlu, sağlıklı ve öğreniyor olması için çalışan Anne Çocuk Eğitim Vakfı (AÇEV) ile okul öncesi çocuklara el yıkama alışkanlığını kazandırmak amacıyla el ele verdi. Bu işbirliğinden çocuklar için “Eğlenceli El Yıkama Kitabı-Arkadaşım Cikcik” ve el yıkamayı öğreten “el yıkama şarkısı” doğdu.

Anne babaların çocuklarına eğlenerek doğru el yıkama alışkanlığını kazandırabilmeleri ve çocuklarıyla birlikte okuyarak keyifli vakit geçirebilmeleri amacıyla hayat bulan “Eğlenceli El Yıkama Kitabı-Arkadaşım Cikcik”, AÇEV’in “Okuyan Bir Gelecek” programı kapsamında çocuklarla buluşuyor. Dalin’in sevilen civciv karakterinin de kitaba katılmasıyla doğan “el yıkama şarkısı”nı söyleyen çocuklar, şarkı sözleriyle hem doğru el yıkama alışkanlıklarını öğrenecekler hem de şarkıyı bir kez söylediklerinde,  bunun için gereken 30 saniyelik süreyi farkına bile varmadan doldurmuş olacaklar.

AÇEV’in “Okuyan Bir Gelecek” programı, ihtiyaç sahibi bölgelerde yaşayan 5-8 yaş arası çocuklara yönelik tasarlanmış, onların dil becerilerini geliştirirken, okuma sevgisi ve alışkanlığı edindirmeyi amaçlayan, diğer yandan ebeveynlere okumanın önemi konusunda farkındalık kazandırmak için yürütülen bir program. AÇEV’ in “Okuyan Bir Gelecek” programının kitaplarından biri olarak “Yıkama Kitabı-Arkadaşım Cikcik”, proje kapsamında düzenlenen okuma gruplarında ücretsiz olarak dağıtılacak.

“Dalin olarak AÇEV’in ‘Okuyan Bir Gelecek’ programına destek olmaktan dolayı çok mutluyuz” diyen Dalin Pazarlama Direktörü Sibel Çağlar şöyle devam ediyor: “Bundan yaklaşık bir yıl önce, Türkiye’de çocuklar eğlenerek el yıkama alışkanlığı edinseler, biz de Dalin olarak bu konuda ebeveynlerin gizli yardımcısı olsak gibi bir vizyonla yola çıktık. Anne Çocuk Eğitim Vakfı (AÇEV) ile yollarımız kesişti ve bu harika işbirliği doğdu! Okul öncesi çocuklara el yıkama alışkanlığını kazandırmak için el ele verdik. Bu işbirliğinden, çocuk kitabı “Eğlenceli El Yıkama Kitabı-Arkadaşım Cikcik” ve çocukların keyifle söyleyecekleri bir şarkı doğdu. www.dalin.com.tr ‘den de dinlenebilen bu şarkı ile çocuklar hem doğru el yıkama alışkanlıklarını öğrenecek hem de şarkıyı bir kez söyleyince el yıkama için gereken 30 saniyeyi doldurmuş olacaklar. “Eğlenceli El Yıkama Kitabı-Arkadaşım Cikcik” kitap ile anne babaların çocuklarıyla birlikte okuyarak, öğrenerek ve eğlenerek keyifli vakit geçirmelerini diliyoruz.”

AÇEV Erken Çocukluk Eğitimleri Birimi Direktörü Duygu Yaşar ise “AÇEV olarak, erken yaş grubu çocuklara ve ailelerine yönelik uyguladığımız eğitimlerde çocuğun gelişim alanlarını bir bütün olarak desteklemeye çalışıyoruz. Çünkü bu dönemde çocuklar büyük bir hızla gelişiyor; fiziksel, zihinsel ve dil gelişimleri birbirini tamamlıyor. Dalin’le işbirliğinde geliştirdiğimiz  kitap serisi,  çocuklara okuma alışkanlığı kazandırmayı, onların hijyen ve özbakım becerilerini güçlendirmeyi hedefliyor. Serinin ilk kitabı olan “Eğlenceli El Yıkama Kitabı-Arkadaşım Cikcik”, AÇEV’in Okuyan Bir Gelecek’ programında yapılacak tüm okuma gruplarında ücretsiz olarak dağıtılacak. Bu vesileyle, Dalin’e  ‘Okuyan Bir Gelecek’ programına destek verdikleri için çok teşekkür ediyoruz. Çocukların erken yaşta okuma alışkanlığı kazanmaları çok önemli. Okula başladıklarında çocuklar arasında görülen akademik başarı farklılıkları, okuma sayesinde kapanabiliyor. Evde her gün 10 dakika kitap okumak, masal anlatmak çocukların gelişiminde önemli bir fark yaratıyor” dedi.

El yıkamanın öneminin dünyanın en saygın tıp dergilerinde yayınlanan gerçekler arasında yerini aldığını, çocuklarımızı bilimsel doğrularla yetiştirmeyi hedefliyorsak el hijyeninin sağlanmasının ilk öğretmemiz gereken, en güvenilir doğrulardan olduğunu söyleyen Koç Üniversitesi Tıp Fakültesi Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Önder Ergönül şöyle devam ediyor: “El yıkama gibi koruyuculuğu defalarca kanıtlanmış bilimsel bir doğrunun uygulanması için öncelikle sevdirmek gerekiyor. Doğru olduğunu biliyoruz ama uygulamadıktan sonra önemi yok. Uygulamak ve uygulamanın sürekliliği için sevmek gerekiyor. Bunun için de eğlenceli hale dönüştürmek önemli. Toplumun tüm kesimlerine el yıkamayı sevdirerek aşılamalıyız. Bunu yaparken, mantığını anlatarak yapmak daha kalıcı olmasını sağlar. Özellikle çocukların ellerinin yıkanmasıyla pek çok enfeksiyon hastalığı önlenir. Solunum yoluyla bulaşan nezle ve grip gibi virüslerin neden olduğu enfeksiyonlar, ishalle seyreden hastalıklar engellenir. Sandığımızdan çok daha fazla sayıda, hatta tüm enfeksiyon hastalıklarının engellenmesinde el yıkamak oldukça etkili hatta en etkili yöntemlerden biri. Çünkü el yıkama ile geçiş yolu kırılmış oluyor.”

 

Anne Çocuk Eğitim Vakfı (AÇEV) Hakkında

AÇEV 25 yıldır, erken yaştaki her çocuğun güvende, sağlıklı, mutlu ve öğreniyor olması için çalışıyor. Ülkenin dört bir yanındaki ihtiyaç sahibi çocuklar, anne babalar ve genç kadınlar için bilimsel temelli eğitim programları geliştiriyor ve uyguluyor. Erken çocukluğun gelişimsel olarak yaşamın en kritik dönemi olduğuna dair bulgulardan hareket eden AÇEV, bu döneme yönelik müdahaleler ve savunu faaliyetleri üzerinden fırsat eşitliği sağlamak üzere yürüttüğü çalışmalarını sürekli olarak araştırmalarla destekliyor. Uygulamalarında “ekolojik” yaklaşımı temel alarak, gelişen bireyin çevresini de eğitmek yoluyla gelişime katkıda bulunmayı hedefleyen programlar üretiyor: Okul öncesi yaş çocuğunu ve yakın çevresini güçlendirme amacıyla yola çıkan AÇEV, anne eğitimlerinin yanı sıra, baba eğitimleri, okul öncesi eğitimler, kadın okuryazarlığı, kadınların güçlenmesi gibi birçok alanda faaliyetlerini sürdürüyor. Eğitim programları ve saha çalışmalarının yanı sıra, toplumsal farkındalığı artırmak, bilinç ve destek oluşturmak üzere farkındalık ve savunu faaliyetleri gerçekleştiriyor. Yüz yüze eğitimlerine ilave olarak, internet ve mobil uygulamalar yoluyla da ve anne babalara ve okul öncesi öğretmenlerine eğitimlerini ulaştırıyor. Uygulamalarını her zaman ulusal ve uluslararası işbirlikleri ile gerçekleştiren AÇEV, giderek güçlenen işbirliği ağıyla sağlam bir geleceğin temellerini atmaya devam ediyor.

 

Dalin Hakkında

Dalin markası, Bilim İlaç’ın da kurucusu olan Eczacı Adil Karaağaç tarafından, Kopaş Kozmetik Pazarlama ve Sanayi A.Ş. bünyesine 1983 yılında katıldı. Markanın hedefi, saç ve cilt bakımında yetişkinlerden farklı ihtiyaçları olan bebeklere özel, ilaç titizliğinde geliştirilmiş ve üretilmiş, hem kaliteli, hem de ulaşılabilir fiyatta ürünler sunmaktı.

İlk olarak göz yakmayan bebek şampuanı, bebek pudrası ve bebek sabunu annelere sunuldu. Dalin ürünleri, ilk günden itibaren çağının ilerisinde bir titizlikle üretilmiştir. Dalin üretim tesisi, Türkiye’de kozmetik sektöründe ilk GMP (Good Manufacturing Practice – İyi Üretim Uygulaması) sertifikası alan üretim tesisidir. Annelere sunulan kalite ve bunun sonucu olarak nesillerdir süregelen güvenin belkemiği, QAS (Quality Assurance System – Kalite Güvence Sistemi) ile güvence altına alınmıştır.

Nesillerdir annelerin tercihi olan Dalin bebek şampuanı bugün %50’ye yakın pazar payıyla Türkiye’nin bir numaralı bebek şampuanıdır. Ayrıca bebek bakımındaki uzmanlığını, saç bakımından cilt bakımına, bebek çamaşır bakımından annelere özel ürünlere kadar genişletmiş olan Dalin; bugün şampuan, bebek yağı, pişik önleyici krem, ıslak havlu, bebek bakım örtüsü, göğüs pedi, bebek ve hassas ciltlere özel geliştirilen bebek deterjanı ve yumuşatıcısı gibi toplam 15 farklı kategoride, 51 farklı ürün çeşidini annelere sunan, annelerin tüm ihtiyaçlarına cevap veren bebek bakım markasıdır.

 

Dalin Güvenilirlik Felsefesi

7 kalite sözümüz

  1. Kurucumuz bir eczacı olduğundan ürünlerimiz 1983’ten bu yana ilaç titizliğiyle üretilir.
  2. Kullandığımız maddelerin hepsi AB Kozmetik Tüzüğü’ne uygun olarak seçilir.
  3. Tüm içeriklerimiz lider ve uluslararası tedarikçilerden sağlanır.
  4. Formüllerimiz en güvenilir hammadde bileşenleriyle oluşturulur.
  5. Formüllerin saflığı klinik olarak test
  6. Tüm ürünlerimiz uluslararası iyi üretim prosesleri rehberliğinde üretilir.
  7. Ürün kalitemiz tüketicilerimizden gelen geri dönüşlere göre sürekli iyileştirilmektedir.

 

Basın Bilgi: Medyaevi İletişim

 

Özlem Köymen

0212 351 91 81 okoymen@medyaevi.com.tr