Türkiyenin İlk ve Tek Ebeveynlik Yaşam Gazetesi

“Mutlu bebekler ve anneler bizim için çok önemli”

Bayer Tüketici Sağlığı Dermatoloji Pazarlama Grup Müdürü Tuna Demiralp, Bepanthol’ün hassas ciltlerin bakımı ve korunması üzerine konumlandığını belirterek ürün yelpazesindeki ürünlerin kolay bir şekilde zarar gören hassas ciltlerin doğal kalmasını sağlayarak bakım yaptığı söyledi.
Bayer Tüketici Sağlığı Dermatoloji Pazarlama Grup Müdürü Tuna Demiralp, Bepanthol Baby ile bebeklerin pişik olmadan önceki döneme odaklandıklarını, bebeklerin pişiksiz büyümesini hedefleyerek bebeklerin ve annelerin mutlu olmasına yardımcı olduklarını söyledi. Pişiğin kolay bir şekilde önlenebilecek bir cilt problemi olduğunu anlatan Demiralp, “Özellikle diş çıkarma, katı gıdaya geçiş ve uzun uyku saatleri gibi bebeklerin alışkanlıklarının değiştiği bazı dönemlerde bebeklerin pişik olma riski artıyor. Biz de bu dönemlerde annelere bebekleri için Bepanthol Baby Pişik Önleyici Merhem’i kullanmalarını öneriyoruz,” dedi.
Annelerin bu ürünü gönül rahatlığı ile kullanabileceğini aktaran Demiralp, “Bebeklerinin pişik kaynaklı problemlerine karşı önlem alabilirler. Böylece hem ebeveynler hem de minik bebekler, pişik nedenli huzursuzluklarından kurtulurlar,” diye konuştu. Demiralp, Bepanthol Baby’nin bebek cildine uygun olduğunu vurgulayarak ürünün parfüm veya paraben içermediğini, içeriğindeki provitamin B5 sayesinde cildin bariyer fonksiyonunu koruduğunu belirtti. Demiralp, “Hem bebek hem anne pişiğe karşı savaşırken aynı zamanda huzurlu anların tadını çıkarabiliyor,” diye konuştu.
Demiralp, Bepanthol çatısı altındaki bütün ürünlerin amacının, kolaylıkla zarar görebilen ciltlerin doğal halinde kalmasını sağlayarak bakımını yapmak, hassas ve kuru ciltlere ulaşıp bakımlı hale gelmesine yardımcı olmak olduğunu söyledi.
Türkiye’de lohusalık depresyonuna yakalanma oranı: Yüzde 40
Dermatoloji Pazarlama Grup Müdürü Demiralp, annelerin tüm zor anlarında onların yanında olmaya çalıştıklarını belirterek Kasım 2016’dan bu yana OnuncuAy projesi ile yeni annenin lohusalık döneminde yaşadığı zorluklara ve lohusa depresyonuna dikkat çektiklerini belirtti. Kadınların, annelik rolüne alışmaya çalışırken çeşitli faktörler yüzünden lohusalık depresyonuna daha kolay girebildiklerini kaydetti. “Araştırmalar da bu durumu destekler nitelikte: Dünya genelinde yeni annelerin yüzde 85’i lohusalık hüznü, yüzde 15’i ise lohusalık depresyonu yaşıyor ” dedi.
Demiralp, Türkiye’de ise lohusalık depresyonunun dünya ortalamasının çok üzerinde olduğunu belirtti. “Dünya Anne Sağlığı İndeksine göre Türkiye, 179 ülke arasında 65. sırada yer alıyor. Lohusalık depresyonu konusunda da maalesef dünya ortalamasının çok üzerinde yer alıyoruz. Dünyada lohusalık depresyonuna yakalanma oranı yüzde 15 iken Türkiye’de bu oran yüzde 40’lara kadar yükseliyor,”  dedi. Bu yüzden şirket olarak Lohusa Depresyonu Farkındalık Haftası’yla yeni annelerin yanında olduklarını göstermeye çalıştıklarını kaydetti.
Tuna Demiralp, “Böylece üzerini kapatmak yerine, kısa da olsa gelecek hayatına önemli etkileri olan bu dönemi paylaşarak kolaylaştırıyoruz. Bu sene farkındalık haftasının ikincisini gerçekleştirdik ve ‘Lohusayım, farkındayım. Peki, ya sen?’ diyerek herkesi canlı yayın sohbetlerine davet ettik. Sonuçlar da bizim için çok büyük bir mutluluk kaynağı oldu. Bu proje özelinde yaklaşık 6,4 milyon kişiye ulaşarak, anneler gününün en çok konuşulan markalarından bir tanesi olduk,” dedi.

Babaların da rolü önemli  Beş yaşında bir çocuk sahibi olan Tuna Demiralp, babaları da bebek bakımına ortak etmek amacıyla ilk adımı Lohusa Depresyonu Farkındalık Haftası ile attıklarını, babalarla da canlı yayınlar gerçekleştirdiklerini belirtti. Demiralp, “Ebeveyn olarak babaların da bu dönemde ne kadar önemli bir role sahip olduğunun altını çizmek istedik. İkinci adımımız ise Babalar Günü’nde oldu. Yeni babaların bebeklerini korumak adına onların hayatlarını nasıl daha güvenli hale getirdiğine dikkat çekmek için Babalar Günü’ne özel hazırladığımız bir video yayınlayarak bebeklerini her zorluktan korumak isteyen ‘mükemmel korumacı baba’ların Babalar Günü’nü kutladık,” dedi. Demiralp, bu sosyal sorumluluk projelerinin devam edeceğini söyledi. Bu projelerin geliştirilmesinin ve sürdürülmesinin önemine inandıklarını vurgulayan Demiralp, “Önümüzdeki dönemde de hem ürünümüzle hem de OnuncuAy projesi kapsamında lohusalık döneminde annelerin ihtiyaç duydukları tüm zorlu noktalarda destek olmaya devam edeceğiz,” diye konuştu.

REFERANSLAR: Hacer Hicran Beyca ve ark. 2014 Postpartum Depresyon Açısından Riskli Annelerin Bebeklerinin Doğum Sonrası İlk İki Aylık Dönemde Boy ve Kilo Ölçümlerinin Değerlendirilmesi, Türk Psikiyatri Dergisi 2015;26(2):87-98
Dr. H. Tuna ÇAK1 ve ark. 2014, Anne ve Baba Adaylarında Psikiyatrik Belirtiler ile Doğum Sonrası Depresyon ve İnfantil Kolik Arası İlişki: Çok Merkezli Bir Takip Çalışması, Türk Psikiyatri Dergisi 2015;26(2):87-98
http://www.turkpsikiyatri.com/PDF/C26S2/02.pdf
Hacer Hicran Beyca ve ark. 2014, Türk Psikiyatri Dergisi 2015;26(2):87-98