Türkiyenin İlk ve Tek Ebeveynlik Yaşam Gazetesi

Hamilelikte Cilt Bakımı Ve Çatlaklar

Anne adaylarının yedikleri besinler kadar vücutlarına sürdükleri kremlerin de anne ve bebek sağlığı açısından önemli olduğunu vurgulayan Deri ve Zührevi Hastalıklar Uzmanı Dr. Yelda Bice, anne adaylarının bu dönemde dikkat etmeleri gerekenleri, cilt hassasiyetlerine ve çatlaklara karşı neler yapmaları gerektiğini anlattı.

Enjeksiyonlu uygulamalardan kaçınmak gerekiyor

Gebelik döneminde girişimsel işlemler ve cihazlı uygulamaların önerilmediğinin altını çizen Dr. Yelda Bice, “Cihazlı uygulamaların yan etkisinin olmadığı bilinse de her türlü risk faktörü düşünülerek hareket edilmesi gerekmektedir. Bu dönemde cilt sağlığını korumaya yönelik ve gebeliğe uygun maskeler hazırlanmalı.” diye konuştu.

Gebelikte cilt bakımı uygulamalarında, özellikle ilk üç ayda, bebeğin organ gelişimi tamamlanana kadar enjeksiyonlu uygulamalardan kaçınılması gerekiyor. Anne adaylarının yalnızca cildin sağlığını korumaya ve akne oluşumunu engellemeye yönelik dermokozmetik koruyucu ürünleri kullanmaları tavsiye ediliyor.

Çatlaklar oluşmadan önce önlem alınmalı

Gebelik döneminde anne adaylarının en çok lekelenme ve çatlak şikâyetleriyle geldiğini belirten Dr. Yelda Bice, “Gebelik döneminde mevsim fark etmeksizin ışığa hassasiyet oluşuyor. Bu da güneş koruyucu gibi ürünlerin kullanımını beraberinde getiriyor. Doğum sonrasında da ciltte oluşabilecek lekelere karşı güneş koruyucu desteği almak çok önemli.” dedi.

Çatlak oluşumu başlamadan önce önlem alınması gerektiğini söyleyen Dr. Yelda Bice, çatlaklara karşı yapılabilecek uygulamaları da şöyle anlattı: “Karın, üst kol, bacak ve göğüs bölgeleri en çok çatlağın görüldüğü bölgelerdir. Buralarda fark edilmeden çatlak sürecine geçiş yaşanabiliyor. İlk aylardan itibaren –cilt tipi yağlı bile olsa- vücut sürekli nemli tutulmalı.”

Çatlak tedavisinde önceleyici serumların da kullanıldığını belirten Bice, çatlak oluşumu başladıktan sonra serum uygulamalarından istenilen sonucun alınmasının güç olduğunun altını çizdi.

Genetik yatkınlık varsa dikkat edilmeli

Çatlak tedavisinde kişinin genetik yatkınlıklarının da iyi gözlemlenmesi gerektiğini ileten Dr. Yelda Bice, “Genetik yatkınlık var ise doğum sonrası süreçte hızlıca çatlak tedavisi uygulamalarına başlanmalı. Doğum sonrası hücre yenilenmesi sürecinin avantajlarından yararlanılarak geçiş döneminde serum ve benzeri uygulamalar ile yeni çatlakların oluşumu engellenebilir.” dedi.