Türkiyenin İlk ve Tek Ebeveynlik Yaşam Gazetesi

Evde Bebek Maması Hazırlamanın Püf Noktaları

Bebeklerin beslenmesi, onların sağlığında ve büyüme süreçlerinde oldukça önemli bir yer tutuyor. Bazı anneler, daha düşük maliyetli ve güvenilir bir alternatif olarak bebeklerinin mamalarını evde hazırlamayı tercih edebiliyorlar. Ev yapımı bebek maması, hazır mamalar kadar lezzetli ve besleyici olabilir. Ancak evde mama hazırlarken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar var.

Mama hazırlama yöntemleri

Bebeğinizin mamasını hazırlamaya başlamadan önce kullanacağınız tezgâh, doğrama tahtası, tencere, rende vb. gereçlerin temiz olduğundan emin olun. Kullanacağınız meyve ve sebzeleri iyice yıkayın.

Bebek maması hazırlama yöntemleri, mutfağınızda ne tür araç gereçlerin bulunduğuna bağlı olarak değişebilir. Jülyen soyacak, mutfak robotu (blender), sebze meyve öğütücü, buhar sepeti ve patates ezici gibi ürünler, bebeğinizin mamasını en kolay şekilde hazırlamanıza yardımcı olacak mutfak gereçleridir. Evinizde bunlardan hiçbiri yoksa avokado, muz, çilek gibi yumuşak ve olgun ya da elma, armut gibi pişmiş meyveleri çatal yardımıyla ezebilirsiniz. Bezelye veya yeşil fasulye gibi kabuklu sebzeleri kullanırken daha pürüzsüz bir mama elde etmek için pişirdikten sonra süzgeç kullanın. Püreyi inceltmek isterseniz içerisine bir miktar su veya anne sütü ilave edebilirsiniz. Bebeğiniz kendi kendine beslenmeye başladıysa malzemeleri ufak ufak doğrayabilir ya da rendeleyebilirsiniz.

Bebek mamaları nasıl saklanmalı? 

Eğer bebeğinize mamasını hemen yedirmeyecekseniz bozulmaması için üzerini örtüp hemen dolaba kaldırmalısınız.

Evde hazırladığınız bebek mamalarından arta kalanını buz kalıplarında saklamak ideal bir çözümdür. Zamanınızın kısıtlı olduğu günlerde, bebeğinizi doyurmak için önceden hazırladığınız bu mamaları kullanabilirsiniz.

Bunu yapmak için, hazırladığınız mamayı buz kalıbına dökün. Üzerini şeffaf folyoyla örtün. Buzlukta yaklaşık 2 saat beklettiğiniz mamaları buzdolabı poşetlerine aktarın. Her bir poşetin üstüne yapılış tarihlerini ve içeriklerini mutlaka not edin. Mamaları, bu şekilde bir aydan uzun süre buzlukta bekletmeyin.

Bebeğinize mamasını yedirmeden önce ılıklığına dikkat edin.