Türkiyenin İlk ve Tek Ebeveynlik Yaşam Gazetesi

Emzirme Danışmanı

Emzirme ile İlgili Püf Noktalar

Anne sütü bebeğiniz için en iyi besindir. İlk aylarda sağlıklı bir gelişim için ne gerekliyse anne sütünde bulunur: kolay sindirilebilir protein, değerli yağ asitleri(Omega-3, Omega-6), laktoz, kalsiyum, vitaminler ve önemli mineraller. Anne sütünde bulunan bağışıklığı destekleyen bileşenlerle bebeğinizin enfeksiyonlardan korunabilmesi de sağlanır.

Anne sütü bebeğe özeldir ; ve içeriği bebeğin o anki ihtiyacına göre ayarlanır. Örneğin içerdiği yağ, karbonhidrat ve protein gibi maddelerin oranı gün içerisinde bebeğin ihtiyacına göre değişkenlik gösterir.

Hangi sıklıkla emzirmeliyim? 

Bu bir çok annenin merak ettiği bir sorudur. Ancak ne zaman beslenmeye ihtiyacı olduğunu en iyi bebeğiniz bilir, bu nedenle daima ihtiyaç halinde emzirmelisiniz. Belirli aşamalarda (örn. Büyüme dönemlerinde) çocuğunuzun daha sık emmeyi istemesi söz konusu olabilir. Bu dönemlerde bebeğinizi daha sık emzirin, böylelikle süt üretimi de uyarılır. Birkaç gün sonra öğünleri tekrar normal aralıklara göre düzenleyebilirsiniz.

Bebeğinizin yeterli beslenip beslemediğini çocuk bezlerinden de anlayabilirsiniz. Bebeğinizin çocuk bezi günde 4-5 kez dolu bir şekilde oluyorsa yeterince beslendiğini varsayabilirsiniz. Sağlıklı gelişimini gözlemlemek için bebeğinizi haftada bir kez tartabilirsiniz. Ancak bunu muayene günlerinde çocuk hekimi de yapacaktır ve bu şekilde de çocuğunuzun gelişimini takip edebilirsiniz.