Türkiyenin İlk ve Tek Ebeveynlik Yaşam Gazetesi

Ek Gıdaya Geçiş

* Bebeğinizin gelişimine göre 6.aydan itibaren olmak üzere ek gıdaya geçiş yapabilirsiniz.

Ek gıdaya başlamak için doğru zaman

Bebeklere 6. ayın sonundan itibaren kaşık maması verilmelidir*. Bebek artık aktif bir öğrenme sürecindedir ve tüm yeni tecrübelere merakla tepki verir. Bebeğinizin hazır olması durumunda kaşık mamaya başlamak için en ideal zaman bu dönemdir. Anne babalar, lütfen bebeğinizin ihtiyaçlarına dikkat ediniz. Bebeğiniz anne sütüyle veya tek başına biberonla tam olarak doymuyor mu? Başlarını dik tutabiliyorlar mı? Yeni yemek türlerine ve kaşığa ilgi duyduklarını belli ediyorlar mı? Eğer bunlar söz konusu ise kaşık mamaya başlama zamanı gelmiştir. Eğer emin değilseniz lütfen doktorunuza sorunuz. 

*ESPGHAN (Avrupa Pediatrik Gastroenteroloji, Hepatoloji ve Beslenme Topluluğu) Beslenme Komitesi önerisidir.

 Ek gıda bebeğiniz için neden bu kadar önemlidir?

6’ncı aydan sonra anne sütü veya süt formülü tek başına artık bebeğinizin ihtiyaç duyduğu tüm gıdaları ve enerjiyi karşılayamayabilir. Bunun yanında, daha fazla katı gıdanın verilmesi de çene etrafındaki kasları çalıştıracaktır ayrıca, kaşık mama verildiğinde bebeğiniz çeşitli tatları öğrenmeye başlayacaktır ki bu da gelişimi için oldukça önemlidir. 

 

 Ek gıdaya nasıl başlamalıyım?

Her bir ek gıda öğünü; bir süt formülü ile yer değiştirebilir.

  • İlk başlangıçlar için 125 gramlık HİPP organik kavanoz meve/sebze püreleri doktor kontrolünde tercih edilebilir.

Ek gıdaya başlamak için ipuçları:

  • Bireysel öğünler: HiPP kavanozlarını karıştırarak bireysel menüler yaratabilirsiniz. Basitçe yarım kavanoz organik sebze püresini yaklaşık 60 g et ile ile karıştırabilirsiniz.
  • Bebeğiniz için tatlı? Tatlı olarak birkaç kaşık C vitamin açısından zengin meyve verilebilir. C vitamin et içindeki değerli demirin de vücut tarafından emilmesine yardım eder.

İpucu: Yalnızca bebeğinizin yemek istediği kadar bebek mamasını ısıtınız. Geri kalan ısıtılmamış mamayı buzdolabında muhafaza ediniz ve sonraki gün kullanınız.


ÖNEMLİ NOT: İlk 6 ay anne sütü bebeğiniz için en iyi besindir. Ek gıdaya geçmeden önce mutlaka doktorunuza danışınız.