Türkiyenin İlk ve Tek Ebeveynlik Yaşam Gazetesi

Çocuklar Bu Tariflerle Hem Dengeli Besleniyor Hem de Eğleniyor  

Sabri Ülker Vakfı’nın Yemekte Denge Projesi çerçevesinde hayata geçirdiği “Yemekte Denge Mutfağı”, çocuklara dengeli beslenme alışkanlığı kazandıracak besleyici ve eğlenceli tarifler sunuyor.

Dengeli, eğlenceli ve pratik bu tarifler, sömestr tatilinde çocuklar ve ebeveynlerin mutfakta birlikte keyifli vakit geçirmelerini de sağlayacak!

Sabri Ülker Vakfı’nın yeterli ve dengeli beslenmeye katkıda bulunmak hedefiyle hayata geçirdiği en önemli projelerinden biri olan Yemekte Denge Mutfağı, farklı besinler ve pişirme yöntemleriyle hazırlanan lezzetli ve dengeli tariflere yer veriyor. Yemekte Denge Mutfağı, yapılış videolarıyla paylaştığı tariflerin yanı sıra her tarifin içerdiği besin öğelerinin sağlık ilişkisine yönelik bilgiler de veriyor.

Yemekte Denge Mutfağı, sebze veya balık tüketimi başta olmak üzere yemek konusunda seçici ya da yemek yerken sıkılan çocukların aileleri için alternatif tarifler de sunuyor.  Özellikle kış aylarında yeterli ve dengeli beslenme ile besin çeşitliliğinin sağlanmasının bağışıklık sistemini destekleyerek hastalık riskini azaltabildiği biliniyor. Buna ek olarak taze sebze ve meyve tüketimi sık görülen solunum yolu enfeksiyonları ile soğuk algınlığına karşı koruyucu olabileceği de belirtiliyor. Bu pratik tarifler de hem çocuklar için yemeği daha eğlenceli hale getiriyor hem de daha sağlıklı büyümelerine yardımcı oluyor.

 

Kardeş Somonlar

Malzemeler

2 dilim somon

2 dilim salatalık

2 çay kaşığı yoğurtlu sos

1 adet zeytin

3 yemek kaşığı makarna

Hazırlanışı

Somonlara bir kalıp yardımıyla balık şekli verip bir tabağa yerleştirin. Salatalık dilimleri ile somonların kuyruk ve yüzgeçlerini yapın. Yoğurtlu sosunu bıçak yardımıyla balığın üzerine çizgiler şeklinde dağıtın. Çekirdeğini çıkardığınız zeytini ikiye bölerek somonların gözlerini yapın ve fesleğen/pesto soslu makarnayla servis edin.

Karnabahar Bulutu

Malzemeler

1 porsiyon

Karnabahar: 2 orta boy karnabahar çiçeği

Yeşil dolmalık biber: 2 adet

Kırmızı dolmalık biber: 2 adet

Sarı dolmalık biber: 2 adet

Domates püresi için:

1 orta boy domates ve 1 tatlı kaşığı zeytinyağı

Hazırlanışı

Karnabaharı yıkayın ve hafif yumuşayıncaya kadar, tercihen buharda haşlayın. Yeşil, kırmızı ve sarı dolmalık biberleri yıkayın ve enine doğru  birkaç parçaya kesin. Kestiğiniz parçaları renklerine göre gökkuşağı oluşturacak şekilde tabağa yerleştirin. Gökkuşağının iki ucuna da haşladığınız karnabaharları kondurun. Domatesleri yıkayın, kabuğunu soyun, rendeleyin ve 1 tatlı kaşığı zeytinyağı ile pişirin. Domates sosunu mini bir sos kasesine alın ve tabağa yerleştirin. Afiyet olsun!