Türkiyenin İlk ve Tek Ebeveynlik Yaşam Gazetesi

“HİPP standartları, kalite standartlarının üzerinde bir referans noktası”

HİPP Ülke Müdürü Mustafa Karık, HİPP’in dünyada şuan en büyük organik hammadde tedarikçisi ve işleyicisi konumunda olduğunu ifade ederek, HİPP standartlarının Avrupa Birliği ve benzeri standartların üzerinde bir referans noktası olduğunu belirtti. 

HİPP’in felsefesinin daha iyisini yapmak daha ileriye gitmek ve gelecek nesillere daha iyi, temiz ve yaşanabilir bir dünya bırakmak olduğunu aktaran HİPP Ülke Müdürü Mustafa Karık, denetimler konusunda AB ve Türkiye tarafından belirlenen standartlara ilave olarak HİPP bünyesinde tedarikten üretim süreçlerine kadar 260’ın üzerinde kontrolün olduğunu ve satışa sunulduğu ülkelerin dillerine çevrilen bir Bio logosu ‘Şahsen Garanti ederim’ ifadesiyle de ürünlerinin üzerinde kullandıklarını ve bu logonun Avrupa Birliği limitlerinden daha sıkı limitlerle üretim yaptıklarının bir göstergesi olduğunu, üretimlerine ve sattıkları ürüne güveni de açıkca belirtiyor. HİPP’in dünyada 6 binin üzerinde Türkiye’de de çok sayıda anlaşmalı bağımsız kuruluşlarca denetlenen organik hammadde üreten çiftçisinin olduğunu belirten Karık, “Bu çerçevede bütün HİPP tesisleri sıfır emisyon kuralına uygun bir biçimde üretim yapmaktadır. Biz bunu bir adım ötesine taşıyarak bu ürünleri sevk ederken de acaba nakliye araçlarımızı elektrikli araçlara dönüştürebilir miyiz? gibi fikirleri de yakından inceliyoruz. Ayrıca HİPP kendi iştiraklerine de bu yaklaşımı taşıyor.” Karık, “Tabi ki böyle bir firma bu işin içerisinde olunca hem sözü geçen hem de yaptığı işin referans olduğu bir konuma geliyor. Dolayısıyla HİPP ürünlerinin üzerinde yer alan mührü bu anlamda da çok geçerli ve değerli bir noktadadır” dedi.

“HİPP olarak AB ve Türkiye tarafından belirlenen standartların da üstünde denetim standartlarına sahibiz. Ürünlerin üzerinde bu denetimleri belirten bir Bio logosu kullanıyoruz”

 

Türkiye mama pazarı gelişmiş ülkelerin çok gerisinde

Türkiye’nin teknoloji ve birçok konuda gelişmiş ülkelerle rekabet halinde olurken bebek maması pazarında bu denli geri kalmasının gerçekten şaşırtıcı olduğunu vurgulayan Karık, “Almanya’da yıllık yaklaşık 600 bin çocuk doğuyor ve mama pazarı büyüklüğü 1 milyar Euro. Bu oran Türkiye’nin yaklaşık 5 katı. Pazar birçok Avrupa ülkesinde ve diğer ülkelerde bu denli gelişmişken ülkemizde daha az gelişmesi şaşırtıcı. Kişi başı satınalma paritesi olarak bize benzeyen Polonya’da yılda 400 bin civarında bebek doğarken Türkiye’de yaklaşık bir milyon 300 bin bebek doğuyor. Böyle bakıldığında üçte birimiz kadar bir mama pazarı olması gerekiyor. Fakat orada pazar yaklaşık 350 milyon Euro iken Türkiye’de hala 200 milyon Euro civarında” dedi.

Bebek için anne sütü altın standarttır

“HİPP olarak bebeklerimizi mümkün olduğu kadar anne sütü almaya yönlendiriyoruz. Anne sütü artırmaya destek çaylarımızla anneyi uzun süre destekliyoruz. Bebek anneden herhangi bir sebeple hiç ya da yeterince süt alamıyorsa ebeveynler doktorları tarafından önerilen alternatif formül mamalara yönlendiriliyor. Aynı şekilde formül mamalar haricindeki gıdalarda da bebek ve küçük çocukların en azından 3 yaşına kadar yine sıradan yetişkinler için üretilmiş değil içerik ve besin değerleri açısından bebek ve küçük çocuklar için geliştirilmiş ürünlere yönlendirilmesi gerekiyor. Aslında bebeklerin, 3 yaşına kadar bağışıklık sisteminin oturabilmesi için doğru gıdalara ihtiyacı var. Doğru gıda dediğimiz zaman sadece içerikten bahsetmiyoruz. Bu zaten olmazsa olmaz. Bunun dışında da mutlaka yasaların gerektirdiği şekilde üretilen çocuk ürünlerini kullanmak çok önemli. Tabi bunlar alışkanlıklarla ve bilinçlendirme ile alakalı. İşte evde hazırladığımız yemeği püre haline getirip, içine biraz zeytinyağı kattım çok güzel oldu demektense gerçekten çocuk için standartlara uygun üretilmiş, ürünlerin tüketilmesi çok önemli.

“Günlük meyve ihtiyacınızı ya da spor esnasında kaybedilen enerjinin hızlı bir biçimde geri kazanılmasını sağlamak amacıyla bebekler kadar yetişkinler de ürünlerimizi kullanabilir”

 

Türkiye’de ebeveynler için kaliteli alternatifler var!

Karık, HİPP’in ürün yelpazesi ve kalite standartları ile kısa sürede Türkiye’de pazar ikincisi konumuna geldiğinin altını çizerek, “Özellikle bağışıklık sistemi oturana kadar, çocuklar için üretilmiş, onlara uygun olan ürünleri vermek hem sizin için hem çocuklarınız için hem de onların geleceği için çok daha faydalı olacaktır. Dikkat ederseniz ben sadece HİPP veya Bebivita demiyorum. Ebeveynlerin içerik, araştırma, teknoloji, hammadde gibi faktörler tercihlerin de belirleyici olmalı.’’

Babaların bebek maması pazarında yavaş yavaş işin içerisine girmeye başladığını ifade eden Karık, bu durumun kendilerini sevindirdiğini söyledi. Babaların ev alışverişleri ve diğer gıda maddeleriyle bu kadar yakından ilgilenirken çocuğunun mamasıyla ilgilenmemesinin zaten düşünülemez olduğunu belirten Karık, “Ebeveynlerin, çocukları için araştırma yapmasının büyük faydası oluyor. Ben hem bir baba olarak hem de bebek maması piyasasında çalışan bir kişi olarak şunu söyleyebilirim, bugün ambalajlı bebek mamalarıyla ilgili çok tereddütlü olan ebeveynler için söylüyorum. Burada çalışan birçok insan da anne ve baba; kimse başkasının gözünün içine bakarak bir şeyler katıp, çocuklara zararlı ürünler üretmez. Bu ürünler çok büyük paralar harcanarak 100 yılı aşkın süredir çocuklar için araştırmalar yapılarak, bütün dünyanın izleyebildiği, devletin ilgili kurumlarının kontrol ettiği, doktorların, çocuk hekimlerinin gözlerinin bu mamaların üzerinde olduğu bir alan. Bebek mamalarının üzerinde ne yazıyorsa içeriğinde de o vardır. Sağlıklı bütün toplumlar bunları kullanıyor ve bilinçlendikçe daha da fazla kullanmaya başlıyorlar” diyerek sözlerini sürdürdü.

(Soldan Sağa) HİPP Pazarlama Müdürü Sayime Emine Arslan, 1001 Ajans Kurucu Ortağı Eda Zortul ve HİPP Ülke Müdürü Mustafa Karık.

HİPP ürünlerinin sadece bebek grubu olarak değil çocuğun 3 yaş sonrasına da hatta yetişkinlere de hitap ettiğine dikkat çeken Karık, burada çok alternatif olduğunu söyledi. Karık, “Çocuğun eline bir tane çikolata bar vereceğimize meyveden yapılmış bir bar vermek. Tuzlu bisküvi vereceğimize çocuk için üretilmiş bisküvi verme yönünde tavsiyelerimiz oluyor. Bunları oturtmak adına bu konuda öncü sayılabiliriz. Bu konuda en yeni ve en inovatif ürünleri pazara getirmiş olan ve bunu yapmaya devam eden bir firmayız. Bu da bizim büyüme trendlerimizden bir tanesidir. Bizim ‘’Kavanozlarımız’’ veya ‘’Meyve Keyfi’’ dediğimiz ürünler, bebekler için özenle seçilmiş ve düşük asit seviyesine sahip meyve/sebze ya da karışımların ambalajlanmış halidir. Onun dışında bu ürünlerin yetişkinlere de hitap ettiğini söyleyebiliriz. Günlük meyve ihtiyacınızı ya da spor esnasında kaybedilen enerjinin hızlı bir biçimde geri kazanılmasını sağlamak amacıyla kullanılıyor. Bu ürün gruplarımızda bebekler kadar yetişkinler de hedef kitlemiz arasına giriyor” dedi.

HİPP Türkiye Ailesi

Şirket felsefesi & ahlak yönetimi

HiPP şirketi, uzun bir süredir doğa, insanlık ve ekonomi konularında bilinçli ve hassas bakış açısını sürdürmektedir. Clauss Hipp her zaman kişisel olarak şirketinde üretilen her ürünün yüksek kalitede olduğunu garanti etmiştir.

 

HİPP kalitesi Bebivita ile ekonomi
yapan ebeveynleri hedefliyor

Bir HİPP markası olan ve 2017 yılının ortalarında Türkiye pazarına giren Bebivita markası ile ilgili sorularımızı da cevaplayan HİPP Ülke Müdürü Mustafa Karık, Bebivita’nın, HİPP ile kıyaslandığında çok daha yeni bir ürün ve 24 yıl gibi bir geçmişe sahip olduğunu belirterek, “Bu kadar kısa bir geçmişe sahip olmasına rağmen bugün pazar payı olarak baktığınız zaman Almanya’da adet olarak birinciliğe oturmuş durumda. Avrupa’nın birçok ülkesinde hızlı bir biçimde gelişen ve yayılan yine HİPP kalite standartlarında ve HİPP anlayışında üretilen bir ürün. HİPP ürünlerinden farkı bu ürünlerin organik hammaddelerden değil konvansiyonel hammaddelerden üretiliyor olması. Onun dışında 1994 yılında HİPP tarafından yaratılan ve yönetilen bir markadır. HİPP için uygulanan tüm kalite prosedürleri Bebivita ürünleri için de geçirlidir.

Ürünün hedef kitlesi; çocuklara güvenilir ürün vermek isteyip de biraz daha ekonomik ürün arayışında olan ebeveynler olduğunu kaydeden Karık, “Türkiye pazarına girişi senenin ortasına doğru yaptık diyebiliriz. Ama 2018 yılında raflarda daha yoğun görmeye başlayacağız. HİPP gıda ürünlerinin tümünü bulabilecekleri yerler ağırlıklı bebek mağazaları oluyor. Bebivita’nın da yakın zamanda HİPP ürünlerinin olduğu her yerde olmasını istiyoruz. Ancak tabi ki talebe göre HİPP’in bulunduğu bazı yerlerde Bebivita ya da Bebivita’nın olduğu her yerde HİPP olmayabilir” şeklinde konuştu.

Bebek kozmetiği konusunda makas daha dar

Bebek maması dışında bebek kozmetiği alanının Türkiye’de daha ölçülebilir bir alan olduğunu kaydeden Karık, “Bebek kozmetiği çok büyük bir pazar aslında Avrupa ile kıyasladığımız zaman mamadaki orana göre kozmetikte daha az bir pazar kaybımız var. HİPP olarak tam bir kozmetik gamımız var. Bir anne ve bebeğin ihtiyacı olan ya da ebeveyn olmasa da bireylerin kullanabileceği losyonlar yağlar, güneş yağları ürünlerimiz mevcut. Bu ürünler İsviçre ve Almanya’da HİPP adına üretim yapan yüksek teknolojiye sahip tesislerde PEG, Paraben, mineral yağ ve esansiyel yağ kullanmadan üretilmektedir. Çok yakın bir zamanda anne ve bebekleri yeni kozmetik ürünlerimiz ile buluşturacağız” şeklinde konuştu.

“Çocuğunuzu 3 yaşına kadar mümkün olduğunca katkısız ürünlerle beslemelisiniz”

“Bebivata HİPP tarafından yaratılan ve yönetilen bir markadır. HİPP için uygulanan tüm kalite prosedürleri Bebivita ürünleri için de geçirlidir”